
Coraz częściej spotykamy się z pozwami ze strony zleceniobiorców, zatrudnionych szczególnie w branży opieki, o ustalenie stosunku pracy i w dalszej kolejności o wypłatę wynagrodzeń za pracę w nocy oraz w godzinach nadliczbowych.
Inspiracją dla takich pozwów są m.in. internetowe wpisy związków zawodowych skupiających w swoich szeregach m.in. opiekunki osób starszych w Niemczech: „Należąca do naszego związku polska opiekunka w Niemczech wygrywa w pierwszej instancji proces o ustalenie stosunku pracy z agencją zatrudnienia! Sąd uznał, że strony łączył stosunek pracy i zasądził od pozwanej agencji na rzecz opiekunki całą dochodzoną kwotę wraz z odsetkami, czyli ponad 12 tys. euro!”
Jedno z zrzeszeń agencji opieki oferuje swoim członkom – agencjom opieki przygotowywanie, w imieniu „podstawionych” opiekunek, pozwów przeciwko firmom konkurencyjnym, które odeszły ze zrzeszenia i przestały stosować szkodzący opiekunom system składki skumulowanej. Jest to bardzo patologiczne działanie. Wyrazem wyjątkowego zdziczenia obyczajów jest udzielanie pełnomocnictwa przez opiekunkę prezesowi zrzeszenia agencji opieki do pozywania agencji opieki, która nie jest członkiem zrzeszenia (firma wystąpiła/nie przystąpiła do organizacji, ponieważ system delegowania – składka skumulowana - oferowany okazał się wadliwy). Prezes (już nie pełni funkcji) udzielił pełnomocnictwa procesowego do pozywania agencji opieki, w imieniu opiekunki, prawniczce, która na co dzień … reprezentuje i doradza … agencjom opieki.
Pragniemy przestrzec agencje przed przystępowaniem i wspieraniem zrzeszeń agencji opieki wspierających opiekunki w sprawach sądowych wytaczanym przeciwko agencjom, ale też inicjatyw naukowo-urzędniczych, które w ostatnim czasie zaangażowane są w lobbing i prace w instytucjach europejskich ukierunkowane na wprowadzenie unijnego systemu notyfikacji delegowania. Spowoduje to zwiększenie inwigilacji polskich agencji opieki przez polskie i niemieckie instytucje.
W ubiegłym tygodniu Kancelaria Brighton&Wood uzyskała korzystny dla agencji opieki wyrok w sprawie pozwu opiekunki przeciwko agencji opieki.
Sąd odrzucił pozew o ustalenie stosunku pracy oraz wypłatę dodatkowych należności za pracę w nocy i nadgodzinach.
Oto najważniejsze argumenty zawarte w uzasadnieniu do wyroku:
Ustawodawca w art. 22 § 1(1) k.p. wprowadza zasadę zatrudnienia w ramach stosunku pracy, ale nie jest to równoznacznie ze stworzeniem domniemania prawnego zawarcia umowy o pracę. Zgodnie z dyspozycją art. 22 § 1 k.p., przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Należy wyraźnie podkreślić, praca - rozumiana szeroko jako wszelkiego rodzaju działalność ludzka może być świadczona także na podstawie umów cywilnoprawnych i to także należy mieć na uwadze przy rozstrzyganiu roszczenia o ustalenie istnienia stosunku pracy.
Z przepisu art. 22 § 1 k.p. wynikają szczególne cechy stosunku pracy, odróżniające ten stosunek od stosunków cywilnoprawnych, w szczególności od umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Brak cech wynikających z tego przepisu przemawia za tym, by odmówić uznania stosunku łączącego strony za stosunek pracy. Jednocześnie nie można zapominać, że stosunek pracy wywodzi się ze stosunków cywilnoprawnych, jest tylko szczególnym rodzajem stosunku zobowiązaniowego, a w konsekwencji wykazuje pewne cechy wspólne z umową o dzieło czy umową zlecenia.
Przy ocenie charakteru stosunku prawnego na podstawie którego wykonywana jest praca należy bazować na zamiarze stron i celu umowy. To strony stosunku prawnego decydują bowiem o wyborze rodzaju podstawy prawnej zatrudnienia. Nie można bowiem zakładać, iż strony mające pełną zdolność do czynności prawnych, nie działające w okolicznościach które mogłyby prowadzić do ustalenie, że oświadczenie o zwarciu umowy tej treści dotknięte było wadami oświadczenia woli, miały zamiar zawrzeć umowę o innej treści (umowa o pracę) niż tę, którą faktycznie zawarty (umowa zlecenia).
Przy kwalifikacji umowy zwłaszcza w warunkach gospodarki wolnorynkowej zasadnicze znaczenie należy przypisać autonomii woli stron. Oznaczać to musi nie tylko respektowanie woli, ale i ponoszenie przez każdą ze stron odpowiedzialności za podejmowane w tym względzie decyzje.
Pełny wyrok wraz z uzasadnieniem dostępny dla firm obsługiwanych na stałe przez Brighton&Wood.
Tezy zawarte w przywołanym uzasadnieniu są szczególnie ważne w kontekście planowanych zmian w przepisach, które mają nadawać Państwowej Inspekcji Pracy prawo do administracyjnego przekształcania umów zlecenia w umowy o pracę.
Jeżeli macie Państwo więcej pytań n/t świadczenia usług opiekuńczych w Niemczech i delegowania opiekunów do Niemiec w sposób poprawny, legalny i jednocześnie zyskowny oraz skalowalny, zapraszamy na wewnętrzne szkolenie.
Poprowadzi je dla Państwa Tomasz Major, twórca Kancelarii Brighton&Wood i ELYSIUM. Tomasz Major od ponad 25 lat wspiera polskie firmy delegujące opiekunów do Niemiec; to od wielu lat strategiczny doradca pierwszych, legalnie działających, aktualnie największych i najlepiej zarabiających firm kierujących opiekunki do Niemiec. W ostatnich kilkunastu latach z jego pomocą, bazując na jego modelach delegowania, dokumentacji i strategiach kilku przedsiębiorców urosło od zera (start-up) do lidera rynku opieki domowej w Niemczech. Tomasz Major jest autorem ponad 300 publikacji książkowych i artykułów poświęconych opiece domowej w Europie. Jest też jedynym europejskim Global Speaker, prezentującym inwestorom z całego świata europejski rynek opieki domowej: Global Speakers Bureau: Motivational, Keynote and Public Speakers.
Kancelaria Brighton&Wood i ELYSIUM obsługują na stałe najbardziej dynamicznie rozwijające się polskie agencje opieki; to elitarna grupa kilkudziesięciu firm świadczących usługi opieki domowej w Niemczech oraz kilkanaście wiodących firm pośredniczących w pozyskiwaniu kontraktów (rodzin) w Niemczech.
Kancelaria Brighton&Wood, ELYSIUM i Global Employment stworzyły dla firm delegujących opiekunów do Niemiec unikalny system kompleksowego wsparcia: www.Elysium-Europe.eu/opieka
Brighton&Wood | ELYSIUM:
- 25 lat skutecznej obsługi firm delegujących
- ponad 1000 firm delegujących konsultowanych i obsługiwanych na stałe w ostatnich 25 latach
- ponad 10.000 spraw sądowych z ZUS prowadzonych w ostatnich 25 latach przez prawników procesowych Brighton&Wood (adwokatów i radców prawnych)
- ponad 40.000 pracowników i zleceniobiorców delegowanych w każdym roku przez firmy konsultowane i obsługiwane przez Brighton&Wood | ELYSIUM
- w branży opieki domowej w Niemczech, na przestrzeni ostatnich 20 lat, wszyscy liderzy rynku byli i są obsługiwani na stałe przez Brighton&Wood
- kontakt: www.BrightonWood.com i www.Elysium-Europe.eu/opieka
W postępowaniach kontrolnych prowadzonych przez ZUS, w sporach z niemiecką administracją oraz z opiekunkami polskie agencje opieki reprezentowane są przez doświadczony zespół prawników Brighton&Wood wspierany przez wyspecjalizowany w postępowaniach kontrolnych i sądowych dział kadr i płac ELYSIUM. W przypadku wydania przez ZUS decyzji niesatysfakcjonującej płatnika, ale też w przypadku spraw sądowych wytoczonych przez opiekunki prawnicy procesowi (adwokaci i radcowie prawni), mający wieloletnie doświadczenie w sprawach kasacyjnych przeciwko ZUS przed Sądem Najwyższym prowadzą w imieniu polskiej agencji opieki całe postępowanie, mając na względzie w szczególności zagadnienia związane z odpowiedzialnością zarządu.
Kancelaria Brighton&Wood oraz ELYSIUM sporządzają dla firm delegujących opiekunki do Niemiec struktury w pełni legalne, zyskowne i bezpieczne dla właścicieli oraz osób pełniących kluczowe funkcje w spółkach delegujących. Dokumentacja przygotowywana przez Brighton&Wood oraz ELYSIUM zapewnia firmom opiekuńczym wysokie zyski oraz bezpieczeństwo prawne.
Do grona stałych klientów Brighton&Wood i ELYSIUM trafiają wyłącznie firmy rekomendowane przez Tomasza Majora.
Kontakt ws. wewnętrznego szkolenia z Tomaszem Majorem: https://elysium-europe.eu/form
Wewnętrzne szkolenia odbywają się w biurach Brighton&Wood oraz ELYSIUM w Warszawie, Opolu, Krakowie, na Mazurskim Lotnisku Radzieje (summer office) oraz w zagranicznych biurach w Berlinie (D) i Nicei (F): Biura | Brighton&Wood | European Employment Lawyers & Advisors (brightonwood.com)